Yakın Çekim

Uluslararası Kedi Günü Özel 7 Farklı Kedi Cinsi ve Özellikleri

Bilge bir hayvandır kedi. Biz hiç farkında olmasak da birçok hareketinde sebep-sonuç ilişkisini görürüz. Hareketleriyle size daima bir şeyler öğretirler. Bir iş yaparken sadece o işe odaklanmayı, bir kula asla minnet etmemeyi ve daha birçok şeyi…

Küçücük bedenleri, bir şeylere sahip olma duygusundan arınmış olmaları ve masum bakışlarıyla onları sevmeyi, beslemeyi hiç ihmal etmediğinizi biliyoruz.

Dünya Kediler Günü Özel: Sokaktaki Dostlarımızı Nasıl Korumalıyız

Bugün, onların günü! Hayvan Refahı için Uluslararası Fon (International Fund for Animal Welfare) tarafından 2002 yılından beri 8 Ağustos, Uluslararası Kedi Günü olarak kutlanıyor. Biz de bugüne özel, 7 farklı kedi cinsini anlatalım istedik:

1-) British Sorthair

Yuvarlak kulak uçları, yuvarlak başlayıp düzleşen alınları, bir peluşu andıran tüyleri ve genelde balköpüğü-bakır arası iri gözleri! Tombul yanakları ve yine yuvarlak patileriyle son dönemlerin en popüler kedilerinden olan British Shorthair’ler içe kapanıklıklarıyla bilinirler. Sokağa çok ilgi duymasalar da oyunu severler. Tüyleri sık olsa da kısa olması sebebiyle düğüm olmaz. Ortalama 14-20 yıl arası yaşarlar.

2-) Siyam Kedisi

1800’lü yılların sonunda Siam’dan, şimdiki adıyla Tayland’dan ihraç edildiği için ismi Siyam olarak anılır. İpeksi vücudu, zıt renklerden oluşun kürkü ve koyu mavi gözleriyle ortaya şahane bir güzellik sunarlar. Siyam kedileri, inatçı özellikleriyle bilinir. Zaten inatçılık tüylerindeki zıt renklerden kendini ele verir. Akıllıdırlar ve iletişimleri oldukça iyidir. En belirgin özellikleri de geveze olmalarıdır. Sürekli konuşarak dolaşırlar.

3-) Habeş Kedisi

Abyssinian kedisi olarak da anılan Habeş kedileri; oldukça karakteristik kedilerdir. Kedi türleri arasından bilinen en aktif kedilerdir. Yükseğe zıplama, tırmanma, atlama gibi özelliklerde diğer türlerden ayırılırlar. Onlar çok atiktirler ve çok iyi birer avcılardır. Yüzlerinden büyük upuzun kulakları ve vücutlarına nazaran küçücük yüzleriyle içinizi ısıtmaları olasıdır.

4-) Exotic Shorthair

Gözlerin hemen dibinde beliren zip’lenmiş bir burun, belirgin elmacık kemikleri, estetikli gibi kalkık burnu ve minicik ağzı! Melez bir ırk olan Exotic Shorthair, rahatına çok düşkündür. Öyle kolay kolay sesten, gürültüden, hareketten etkilenip uyanmaz, hareketlenmez. Sessiz ve sakindir. Sakin olsalar da sizinle oynamak, vakit geçirmek için çoğu zaman can atarlar. O kısacık bacaklarıyla etrafınızda pıtır pıtır dolaşırlar.

5-) Norveç Orman Kedisi

Norveç mitolojisindeki ve masallarındaki o meşhur, o asil kedi! Bu ırkın tüyleri en başlarda kısa iken, Norveç’ın soğuk iklimine ayak uydurmak ve hayatta kalmak için evrim geçirerek uzun ve sık hale gelmiştir. Norveç’in zor şartlarında avcılık, tırmanma gibi yetenekleri çok gelişmiştir. Kışın soğuktan koruyan sıcaklarda azalan, dökülen ipeksi tüylere sahiptir. Korkusuzdurlar ve kendilerine oldukça güvenirler.

6-) Van Kedisi

Halis muhlis Türk güzelliği! Renkli badem gözleri, beyaz gövdeleri ile asillikleriyle Türkiye’nin gururu Van kedisi! Van kedilerinin en bilinen özelliği iki gözlerinin farklı renklerde olmasıdır. Bazı Van kedilerinin bir gözü kehribar sarısı, diğeri ise mavidir. Bu da onların güzelliğini ve ırkını hemen ele verir. Van kedileri yüzmeyi ve suyu çok severler. Kucağa alınmaya pek sevmeseler de sizinle sağlam dostluklar kurarlar. Safkan bir ırk olan haylaz Van kedileri genelde 13-15 yıl arası yaşarlar

7-) İran Kedisi

Uzun-kabarık tüyler ve zip’lenip bastırılmış burnu, sarkık yanakları, yuvarlak gözleri ile İran güzeli kediler! Yüksek zekâlarıyla bilinen İran kedileri, uzun ve sık tüyleri sebebiyle her gün fırçalamak gerekir çünkü tüylerini yalarken yuttuklarından bağırsak problemlerine sebebiyet olabilir. Kabarık, uzun tüyleri pati altı, kulak içi her yerdedir. Güçlü bir kas yapıları olsa da tüm vücutları aslında üstten bir baskı almış gibidir. Bu da onlara farklı bir tatlılık katar.

 

Kedi Ebeveynliğini Özetleyen 8 Durum

Kedi Ebeveynliğini Özetleyen 8 Durum

 

Reuters Fotoğrafladı: İstanbul’un Kedileri, Tüm Dünyanın Dilinde

Reuters Fotoğrafladı: İstanbul’un Kedileri, Tüm Dünyanın Dilinde

Daha Fazla Göster
Close