İlhamYakın Çekim

Hiçbir Engel Hayallerine Engel Olamadı: İşaret Parmağıyla Kitap Yazdı!

Onun adı Rukiye Türeyen. 38 yaşında ve işaret parmağı dışında hiçbir yerini oynatamıyor. Bu şekilde bir insan ne yapabilir diye düşündünüz değil mi? Çok şey yapabilir. Rukiye, yalnızca iaşret parmağını kullanarak bir kitap yazdı.

Sakarya, Karapürçek’de yaşayan Rukiye, 3 yaşındayken menenjit hastalığına yakalandı. Bu hastalık neticesinde işaret parmağı dışında hiçbir uzvunu kullanamamaya başladı.

Ancak içindeki hayat neşesini ve hayallerini hiçbir zaman yitirmedi. Annesinin yardımıyla okuma-yazmayı ve bilgisayar kullanmayı öğrendi.

 

4 yıl önce, bir hayalini hayata geçirmeye karar verdi, kitap yazacak ve sesini herkese duyuracaktı. Hemen çalışmalara başladı. Gece-gündüz demedi ve hareket ettirebildiği tek uzvuyla, işaret parmağıyla kitap yazdı.

 

“Kanadı Kırık Meleğin Kanadına Takılanlar” ismini verdiği kitabında yaşadığı zorlukları kaleme aldı. Onun şimdiki hayali ise sesini geniş kitlelere duyurmak ve kitabın geliriyle, onun her zaman yanında olan annesine bir ev alabilmek.

 

Yapmak istediklerinden ve hayallerinden hiçbir zaman vazgeçmeyen Rukiye’nin diğer hayaliyse bir rehabilitasyon merkezi kurmak. Bu hayalini de şu anda yazdığı ikinci kitabının geliriyle yapmak istiyor.

Engelliye Asla Engel Yok!

Rukiye, kendi gibi engelli dostlarına seslenerek: “Engelliye asla engel yok, yeter ki istek olsun isteyin yeter. Engelli arkadaşlara sesleniyorum, kendilerini eve kapatmasınlar içlerinden ne geliyorsa onu yapsınlar. Ben tek parmağımı kullanabiliyorum, tek parmağımı kullanarak bir kitap çıkardım. Sağ olsun Fahrettin Yüksel Bey yardım etti, hayalimi gerçekleştirdi, bana destek olduğu için teşekkür ediyorum.” diyor.

Rukiye’ye ve hayallerine destek olmak için kitabını buradan satın alabilirsiniz.

Hiçbir engel, onların hayallerine engel olamaz.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü kutlu olsun. Bir gün değil; her gün!

Daha Fazla Göster
Close