Yakın Çekim

Dizüstü Ekranlarını Nasıl Temizleyebiliriz?

Ekranlarımız yavaş yavaş tozlanıyor, yeri geliyor kirleniyor. Yanlış önlem alınmaları, ıslak mendille silinmeleri gibi durumlar da ekranı tahriş edebiliyor ve temizlemekten ziyade daha da kirli hale getirebiliyorlar. Konu başlığı dizüstü ekranı olsa da tabii ki telefon ekranları, tablet ekranları gibi alanlar için de geçerli. O zaman daha fazla uzatmadan maddelere geçelim.

Mikrofiber Bez

Özellikle tozlu ekranlar için işe yaramaktadır. Gözlük için kullandığınız bezler gibi düşünün. Hassas yüzeyleri çizmez. Ekran temizlemede en iyi araçtır. Temizlik öncesi bilgisayarınızı veya cihazınızı mutlaka kapatın. Böylece tozları daha net görme şansınız olur. Daire şeklinde değil, stabil bir yön belirleyip toz kalmayana dek ekranı silin.

Temizleme Çözeltileri

Yağ ve yapışkan maddeler için temizleme amaçlı çözeltiler ideal olacaktır. Eşit miktarda damıtılmış su ile beyaz sirkeyi harmanladığınız takdirde özel bir çözelti elde etmiş olursunuz. Alternatif olarak damıtılmış su ile yüksek yoğunluklu izopropil alkolü de karıştırabilirsiniz. Bunlar bana karışık geliyor derseniz de sağda solda ekran temizleme spreyi direkt de bulabilirsiniz. Asla cam temizleme sıvısını ekranınıza uygulamayın. Veya bu karışımları bile doğrudan ekrana sıkmayın. Önce mikrofiber bir beze sıkın sonra silin. Ekran kapama, fiş çıkarma, pil çıkarma gibi detayları unutmayalım. Önce güvenlik. Ağır baskılar yapmadan ekrana zarar vermeden yağlı bölgeyi hafifçe ovun. Çizgiler olmasın diye küçük dairelerle temizlik uygun olacaktır.

Nemli Sünger

Kirlenmiş ekranlar için nemli sünger en doğru tercihtir. Mikrofiber bezinize başvurup boşuna o bezi de kirletmemek adına damıtılmış veya deiyonize edilmiş suya bandırdığınız bulaşık süngeri işinizi görecektir. Musluk suyu da kullanmayın. Nitekim ekranda mineraller izler bırakabilir. Bu uygulamada ise fişleri prizleri çıkarın, mümkünse pili bile çıkarın Dediğimiz gibi süngeri bandırın, üzerinde damla kalmaması adına sallayın. Sonra silin ve iz kalmayacak şekilde temizleyin. Cihazınızı tekrar açmadan evvel de mutlaka tam kurumasını bekleyin.

 

Daha Fazla Göster

Buna da Göz At

Close
Close