Yakın Çekim

Bu Şirket Dünyada Tek Çalışanlarının Kurtardığı Her Kedi İçin Para Ödüyor

Japonya Tokyo’da kendine farklı bir ütopya kuran bir IT şirketi: Ferray Corporation! Bu şirketin ofisinde tam 9 kedi bulunuyor. Ancak bu kedilerin oraya gelme hikâyesi biraz ilginç… Bu şirket, çalışanlarının zor durumdan kurtardığı ve sahiplendiği her kedi için çalışanlarına para ödüyor.

Kedilerin ilham veren, teşvik eden yanlarını, insan psikolojisi ve sağlığına faydalarını hepimiz biliyoruz. İşte Japonyada’ki bu şirket, kedileri ofisin motivasyonu için kullanmaya başlıyor.

İşin özünde şirket sahiplerinin kedilere duyduğu sevgi yatıyor. Şirket sahiplerinin kedilere duyduğu bu sevgi, ortaya birden yeni bir fikir doğuruyor. Bir kedi sahiplenen ya da onu sokaktan kurtaran her çalışan kediyi ofise getirebiliyor.

Kediyi ofise getirme izniyle de kalmıyor; kediyi kurtaran çalışana tam 150 Lira ödeme yapıyor. Ayrıca tek bir kedi için de değil; hayatını kurtardıkları her kedi için ödeme alıyorlar.

Şirketin şu anda tam 9 kedisi bulunuyor ve bu kediler ofisteki verimi artırmış durumda.

Kedilerin çalışanların peşinden ayrılmayarak bilgisayarlar üzerinde verdikleri pozlar ise görenleri gülümsetiyor.

Bu fikri hayata geçiren etkenlerden biri de Tokyo’daki uzun ve yorucu iş hayatında kimsenin evi için kedi sahiplenememesi. Böylece şirket, çalışanlarını kedili bir hayata teşvik ediyor.

Kedilerin stresi azalttığı bilimsel bir gerçek. Sayılarla konuşmak gerekirse kedi sahibi insanların 10 yılda kalp krizi geçirme olasılıkları diğer insanlara göre %30 daha azalıyor!

Darısı tüm dünyadaki ofislerin başına! Bol miyavlı toplantılar!

Daha Fazla Göster
Close