GeziOyun

Çocuk Her Yerde Çocuk: Dünyayı Gezen İtalyan Fotoğrafçı, Farklı Ülkelerden Çocukları Oyuncaklarıyla Görüntüledi

İtalyan fotoğrafçı Gabriele Galimberti, dünyanın her yerinden çocukları en değerli eşyaları olan oyuncaklarıyla görüntüleyerek çok güzel bir proje ortaya çıkarıyor.

Gabriele, ”Oyuncak Hikayeleri” ismini verdiği proje için, Hindistan, ABD, Kenya, Japonya ve diğer 50 ülkedeki çocukları ziyaret etti. Bu fotoğraflarda her çocuğun oyuncağı farklı olsa da çocukların oyuncağıyla arasındaki sevgi bağını, onlara sahip olmanın gururunu görebiliyorsunuz. İster bir sopa, ister bir maymun, ister bir uçak olsun fark etmeden çocukların benimsediği şeylerin yaşattığı gurur fotoğraflarda yüzlerine yansıdığı görülüyor.

Çocuklar ve Oyuncaklar Arasında Nasıl Bir Bağ Var?

Çocukların gelişimi üzerinde oldukça büyük bir etkiye sahip olan oyuncaklar, çocuğun seçimlerini, olayları değerlendirme durumunu ve kreatif düşünme yeteneğini etkiliyor. Aslında oyuncakları, ‘’gelişim süresince çocukların hareketlerine dolaylı veya direkt olarak katkıda bulunan, hayal gücünü, seçimlerini etkileyen malzemelerdir’’ şeklinde özetleyebiliriz.

Anne babaların çocukken elde edemediği, ulaşamadığı birçok oyuncağı çocuğa almanın olumlu olacağını düşünen büyükler işte yukarıda bahsettiğimiz etkileri düşünemeyip sadece onlar anlık mutlu olsun diye uğraşıyor. Ancak oyuncaklar, çocuklar sadece mutlu olsunlar diye değil, güçlü bir yapıya, sağlıklı bir düşünceye, bir hayal gücüne sahip olsunlar diye alınmalıdır. Oyuncakların bütün çocuklar için zaman geçirme ve beceri geliştirme açısından vazgeçilmez bir araç olduğu kabul edilir. Ancak ebeveynlerin de bu önemli katkısından yola çıkarak her isteğini yerine getirmesi doğru değil. Çocukar sınırını bilen yaşta olmadıkları için bu sınırın anne ve baba tarafından çizilmesi gerekir. Çok fazla oyuncağı bulunan bir çocuk değer karmaşaşı yaşayarak oyuncaklarına gereken önemi veremeyebilir. Eskiden az olan oyuncaklar çocukların onlara daha fazla bağlanmasına ve kendine ona ait hissetmesini onunla mutlu olmasını sağlıyordu. Bu yüzden çok fazla oyuncak yerine, çocuğun kendini değerli hissedeceği mutlu olacağı oyuncakları almak gerekiyor.

Anadolu Ajansı’na konuşan Sağlık Araştırmaları Başkanı Prikiyatrist Prof. Dr. Rüstem Aşkın, çocuklar ve oyuncaklarla ilgili şunları söylüyor:

‘’Çocuğun önüne çok fazla oyuncak yığarsak onun oyuncakla bağ kurmasını önlemiş oluruz. Bir oyuncakla ilgili anılar, hatıralar oluşturmasını da önlemiş oluruz. Mesela yüzlerce insanla ilişki kurduğumuzda pek dostluk kuramayız. Sadece ilişki halinde oluyoruz. Ancak birkaç tane insanla dostluk kurduğumuzda onlar yıllarımıza ve yaşamımıza kalıcı bir etki bırakırlar. Oyuncak için de bunu kısmen söyleyebiliriz. Çocuğun bir sürü oyuncağı olsa bile aynı anda hepsiyle oynamasına müsaade etmemeliyiz. Çocuk birkaç oyuncağıyla oynamalı. Hatta sevdiği tek bir oyuncakla oynayıp o oyuncakla bir hikaye oluşturmasını ve bağ kurmasını sağlamalıyız. Bir müddet sonra bu oyuncağını değiştirip başka bir oyuncakla oynamasına fırsat vermeli ve her oyuncağıyla ayrı bir bağ kurmasını gerçekleştirmeliyiz.’’

Taha, 4 yaşında – Lübnan

Chiwa, 4 Yaşında – Malavi

Watcharapon, 3 Yaşında – Tayland 

Botlhe, 4 Yaşında – Botsvana

Norden, 5 Yaşında – Fas 

Oscar, 6 Yaşında – İngiltere

Lauren, 6 Yaşında – Canada

Shotaro, 5 Yaşında – Japonya

Talia, 5 Yaşında – Cezayir

Tyra, 5 Yaşında – İsveç

Maudy, 3 Yaşında – Zambiya

Tangawizi, 3 Yaşında – Kenya

Zi Yi, 3 Yaşında – Çin

Lucas, 3 Yaşında – Avustralya

Julius, 3 Yaşında – İsviçre

Arafa and Aisha, 4 Yaşındalar – Zanzibar

Orly, 6 Yaşında – Teksas, ABD

Callum, 4 Yaşında – Alaska, ABD

Allenah, 4 Yaşında – Filipinler

Mikkel, 3 Yaşında – Norveç

Bethsaida, 6 Yaşında – Haiti

Daha Fazla Göster

Buna da Göz At

Close
Close