Kültür - Sanat

Türkçede Şapkalar Kalktı mı; Yoksa İddialar Yalan mı?

Öğrencilerden öğretmenlere, öğretmenlerden gazetecilere kadar herkesin merak ettiği o konuyu artık işlemek vakti geldi diye düşündük.

Yıllardır herkesin diline dolanmış bir iddia ki almış başını gidiyor. Siz, “kar” yerine “kâr” yazacak olun; “Ne yapıyorsuuunn TDK şapkayı kaldırdı!” cevabını alıverirsiniz.

Şimdi böyle diyenlere nasıl cevap vereceğinizi maddeler halinde size açıklıyoruz.

TDK’nın şapkaları kaldırdığı bir şehir efsanesi!  TDK, şapka işaretini hiçbir zaman kaldırmadı. Bunu kim, ne zaman ortaya attı bilmiyoruz ama TDK eski başkanı Prof. Dr. Mustafa Sinan Kaçalin bu durumu zamanında her gün bir yalan haber olarak yayımlanan “Münir Özkul öldü!” haberlerine benzetmişti.

 

“Bu konular TDK’ya sorulur öğrenilir. Örneğin ayda bir ‘Münir Özkul öldü’ diye haber çıkıyor. Ama ailesine ve kızına sormuyorlar. Özkul’un kızına taziye telefonları geliyor. Şapka işaretinin kalması da bunun gibi. Şapka işaretinin kalktığı gibi bir şey yok. Bize sorarlar biz cevabını veririz. Kurum adına halüsinasyon görmeye gerek yok.”

 

TDk’nın eski başkanı Kaçalin, bu durumun gazetecilerin haber başlığı yazarken bir harf için iki tuşa basmaya üşenerek şapka kullanmamaları sonucunda ortaya çıktığını söyledi.

 

“Şapka işareti hiç bir zaman kalkmadı. Kalkabilir, Türkiye’de harfler kalktı. Şapka da kalkar ama bence kalkması doğru değil. Anlama problemi doğar. Fransızcada da şapka işareti var.”

 

Sizin anlayacağınız şapka işaretlerinin kaldırıldığı tamamen yalan haber. TDK, şapka işaretlerine hiçbir zaman kullanmadı. Dokunsaydı, ortaya çıkacak anlam kargaşalarını siz düşünün…

Daha Fazla Göster

Buna da Göz At

Close
Close