Kültür - Sanat

Bir Duayen Daha Aramızdan Ayrıldı: Ara Güler’in Gözünden En İyi 20 İstanbul Fotoğrafı

Fotoğraf denilince akla ilk gelen isimdi Ara Güler. Sadece Türkiye’nin değil dünyanın muhabiri denirdi onun için. Ancak her güzel şeyin sonu olduğu gibi Türkiye’de de bir devir kapandı ve fotoğrafçılığın duayen ismi Ara Güler 90 yaşında hayatını kaybetti. Gazeteci, foto muhabiri ve yazarlık yapan Ara Güler, 16 Ağustos 1928’de Beyoğlu, İstanbul’da dünyaya geldi. Getronagan Ermeni Lisesi’nde eğitim alan Ara Güler, 1984 yılında Suna Güler’le evlendi.

Yeteneği Türkiye’yi Aştı

Lisedeyken film stüdyolarında sinemacılığın her dalında çalışan Ara Güler, oyun yazarı olmak için Muhsin Ertuğrul’un yanında tiyatro ve oyunculuk eğitimi aldı. Gazeteciliğe ilk olarak 1950 yılında Yeni İstanbul gazetesinde başladı. 1961 yıılında Birleşik Krallık’ta yayınlanan Photograpy Annual, onu dünyanın en iyi yedi fotoğrafçısından biri olarak nitelendirdi. Aynı sene içinde Amerikan Dergi Fotoğrafçıları Derneği’ne kabul edilen Ara Güler, bu kuruluştaki Türkiye’yi temsil eden tek kişi oldu. Bertrand Russell, Winston Churchill, Arnold Toynbee, Picasso ve Salvador Dali gibi birçok ünlü ismin de fotoğraflarını çekip onlarla röportaj yaptı.

‘’Gazeteciyim’’

1979’da Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin foto muhabirliği dalında birinci seçilen Ara Güler’in, bir sene sonra fotoğraflarının bir kısmı kitap haline getirildi. Fotoğrafları sadece Türkiye’de değil Fransa’dan ABD’ye birçok yerde halen daha sergilenen Ara Güler kendisini şöyle tanımlıyordu: ‘’Ben de gazeteciyim. Fotoğrafçı değilim. Fotoğrafçı ile gazeteci arasındaki fark budur. Fotoğrafçı bomba patlar kaçar. Ama gazeteci peşinden gider, olayı yakalamaya çalışır. Ben de bu yaşa kadar ona göre çalıştım.’’

 

Ödülleri:

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Birincilik Ödül (foto muhabirliği dalında) – 1979

Fransa Legion d’honneur Nişanı – 2000

Yıldız Üniversitesi Fahri Doktora Unvanı – 2004

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülü – 2005

İstanbul Fotoğraflarıyla İstanbul Turizm Özel Ödülü – 2008

Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü – 2011

İşte Fotoğrafçılığın Duayeni Ara Güler’in Gözünden En İyi 20 İstanbul Fotoğrafı…

Daha Fazla Göster

Buna da Göz At

Close
Close