İlginç BilgilerYakın Çekim

Özçekim Sözlükleri 1: Az Bilinen Dekorasyon Terimleri

Artık duyup da anlamını bilmediğin, görüp de adını bilmediğin her alandaki kelimeleri, eşyaları senin için açıklayan bir sözlük var. Özçekim sözlükleri serisi başlıyor!

Kimini her gün görüyorsun ama adını bilmiyorsun kimini ise belki de ilk kez duyacaksın. İşte dekorasyonun az bilinen kavramları. Benim böyle şeylerle işim olmaz deme, gün gelir lazım olur!


Aplik: Aplik duvar lambası anlamına geliyor. Bir nevi duvara asılmış ufak bir abajur gibi düşünebilirsiniz. Şamdan formlu, şapkalı ya da modern tarzda pek çok çeşidini bulmak mümkündür. Özellikle yatak başlarında, ayna veya tablo yanlarında sıkça tercih edilir. Evlere oldukça havalı bir dokunuş katar.

Dilsiz Uşak: Çoğunlukla klasik giyim sahibi çalışan insanların çok kullandığı ama evlerde de oldukça işlevsel olabilen bir elbise/ceket askısıdır dilsiz uşak. Adı üstünde, kıyafetlerinizi taşıyan bir uşak gibidir ama çıtı çıkmaz…

Dresuar: Bunu belki de her gün görüyorsun ama adını bilmiyor olabilirsin. Dersuar, evlerde kapıya yakın bir yere, antrelere koyduğumuz bir mobilyadır. Kimi zaman ayaklı sehpa formunda kimi zaman çekmeceli olabilir. Üzerinde bir ayna mutlaka vardır. Eve girince ilk gördüğümüz, üzerine anahtarlarımızı attığımız şey ta kendisidir.

Etajer: Bu Fransız kelime de aslında hepimizin evinde yer alan bir eşyanın adı. Kendisi bir yardımcı mobilyadır. Hatta o kadar yardımcı ve yan roldedir ki, tanımlanamayan her rafa ve dolaba etajer desek yeridir. Kimi zaman mutfakta, kimi zaman antrede kullandığımız kapaklı ya da kapaksız, komodinden büyük şifonyerden küçük olan o ıvır zıvır dolabı etajerin ta kendisidir.

Eviye: Olmayan bir evin olmadığı bir parça daha… Nerede mi? Tabi ki mutfakta! Mutfak tezgâhında yer alan, metal ya da mermerden bulaşık teknesinin adı eviyedir. Pek çok dekorasyon kavramı gibi Fransızcadan geldiği için de ismi kendinden daha havalı…

Ferforje: Evlerimizin romantik dekoratif elemanları ferforjeler… Demirin yüksek ateşte dövülmesinin sonucunda ortaya çıkan şekillere verilen isimdir. Hem evlerde çok çeşitli şekillerde kullanılabilir hem de bahçe ve balkonların vazgeçilmez masa sandalye malzemesidir.

Niş: Nişi artık bilmeyen kalmamıştır ama biz yine de listemize ekleyelim. Sağ olsun “Mimar Selim Bey” bu işi tüm Türkiye’ye öğretti. Yine de tanımlarsak: Niş, mimari yapılarda duvar içinde bırakılan oyuklara verilen addır. Aslında çok eski bir tarz olmasına karşın günümüzde modern anlamda tekrar canlanmıştır.

Rustik Perde: Perdeyi biliyoruz da rustik ne ola? Rustik perde, bir boru üzerine takılan perdedir. Bu boru ahşap, metal ya da plastik olabilir. Kimi zaman halkalar yardımıyla kimi zaman kumaşın direk boruya takılmasıyla uygulanabilir.

Supla: Daha çok sofra dekorasyonunda karşımıza çıkar. Tahminleri görelim…
Bir eşya? Süs? Tatlı? Supla aslında bir çeşit tabaktır. Yemek tabağının altına konan daha büyükçe ve işlevsiz tabağa supla denir.

Vitray: Oldukça keyifli bir dekorasyon kavramıdır kendisi. Bir yerde camdan süzülen ışık eğer rengârenkse işte o cam vitraydır. Oldukça eskiye dayanan bir yöntemdir kendisi. Vitray, renkli camlarla oluşturulmuş saydam pencere süslemesi ya da resmidir.

Daha Fazla Göster
Close