İlginç BilgilerYakın Çekim

Nesli Tükenmiş 7 Hayvan Türü – Oldukça İlginç Türler

Durup dışardan bakınca aslında ne kadar da küçük bir dönemde ve ne kadar küçük yer kapladığımızı fark ediyoruz. Kocaman evrende bir gezegende, bir ülkede, bir şehirde, bir mahallede, bir evde yaşıyoruz. Ve de milyonlarca yıldır var olan dünyada her 80 yılda bir insanlar değişiyor. Bundan çok uzun zamanlar önce yaşamış, bugün olsalar bizim türümüzü bile bitirebilecek ihtişamda ve ilginçlikteki 7 hayvanı ele aldık. Şaşkınlıkla okuyacağını umuyoruz…

1.Hallucigenia

Solucan benzeri, sanki bu dünyadan olmayan garip bir yaratık. Uzaydan gelmiş gibi adeta. Bacakları ve dikenleri var ve kafasını kuyruğundan ayırt etmesi bile oldukça güç. Evrimin uyumsuzu olarak bakılıyor.

2.Helicoprion

Günümüzden tam 280 milyon yıl önce yaşayan bir balık türü. Köpekbalığının atası gibi kabul ediliyor. Alt çenesinin yapısı ve diş yapısı oldukça ilginç olan bu türün boyu 10 metreye kadar ulaşabiliyormuş.

3.Megalania

Sürüngen türlerinden bir tanesi. Komodo ejderi ile de yakın akraba. Neslinin tükenmesi ortalama 35.000 yıl öncesine dayandığı tahmin ediliyor. Derisi oldukça sert ve ölümcül bir zehre sahip olan güçlü bir çeneye de sahip bir türmüş.

4.Dunkleosteus

Büyük beyaz köpek balığının uzak kuzeni olarak adlandırılan Megalodon’un soyunu tüketen bir tür olarak bakılmakta. Tarih öncesinde yaşamış bu köpek balığı 10 metre boya ve 4 ton ağırlığa kadar olabiliyormuş. Avlarını yakalamak için dillerini kullanan bir tür.

5.Phorusrhacidae

Bilim adamlarının “Kafa kıran kuşlar” olarak tabir ettiği bu kuş türü, uçamayan ancak bacakları son derece güçlü türlermiş. Terör kuşları olarak da tabir edilen bu tür, devekuşunun korkunç versiyonu gibi duruyor.

6.Meganeura

Günümüzden yaklaşık 300.000.000 yıl önce yaşadığı düşünülen bu böcek; helikopter böceğini andırsa da çok daha büyük. Kanatlarının arasındaki açıklık 70 cm’i bulabiliyormuş. Sinekler, kuşlar güzel güzel uçmaya devam etsin. Sağda solda bunu görmeyi pek isteyeceğimizi sanmıyoruz.

7.Smilodon

Kılıç dişli kaplan olarak bilinen bu tür, 20 cm boyunda dişlere sahipmiş. Günümüzdeki kaplanlar zaten yeterince heybetli ve saygı duyup, kaçılası. Bu dişler gerçekten kâbuslara girebilir. Yaygın bir şekilde ve grup halinde Amerika’nın açık alanlarında yaşayan bu türün nesli, günümüzden 12.000 yıl önce buzul çağı tükendiğinde bitmiş.

Daha Fazla Göster

Buna da Göz At

Close
Close