İlginç Bilgiler

Bu Lekeler Nasıl Çıkacak? İnatçı Lekelere İlginç Çözümler!

Basit bir leke yüzünden kaç kere istediğiniz severek giydiğiniz giysiden vazgeçtiniz? Artık kıyafetlerimizden vazgeçmiyoruz! İşte lekelere göre kolay işlemlerle kıyafetlerimizi mis gibi yapmanın yolu!

Çamur lekesi!

Çamur lekelerinin çıkarmanın aslında çok basit bir yolu var. Yapmanız gerekenleri sıralamak gerekiyor. İlk önce çamurun kurumasını bekleyin. Eğer kurumayan, yaş çamur lekesini direkt yıkamaya çalışırsanız, lekeyi yayarsınız.

Kuruduktan sonra kuruyan çamuru iş fırçası ile fırçalayarak kıyafeti kurumuş çamur lekelerinden arındırın.

Geriye kalan lekeye ıslak diş fırçasını sıvı deterjana bulayın ve lekenin dışına taşmadan fırçalayın.

Bu işlem sonrası rutin makine yıkamanızı gerçekleştirebilirsiniz.

Yağ lekesi!

Çok korkulan bir leke olsa da çaresiz değilsiniz. Temizleme için birden fazla yöntem mevcut. En kısa olandan başlayacak olursak, lekenin üstüne sıkı bulaşık deterjanı dökün. Bir yarım saat beklettikten sonra da normalde makinede nasıl yıkıyorsanız aynen öyle yıkayın giysinizi.

Başka bir yöntem daha söyleyelim. Eğer leke yeni ise üstüne karbonat veya bebek pudrası dökün. Böylece yağ pudra veya karbonat tarafından emilecek, temizlemeniz gereken leke oranında azalma olacaktır. Tüm yağın emildiğini anladığında giysiyi iyice silkeleyin. Lekenin üstüne deterjan damlatıp elinizle ovalayarak hafif sıcak suda yıkayın. Sonra da makinede normal yıkayın.

Mürekkep lekesi!

Aman sıcak suyla müdahale etmeyin lekeyi yaydıkça yayarsınız! Olay anında hemen bir kâğıt havlu koyup mürekkebi emmesini sağlayın. Daha sonra ılık süt ve limonla lekeyi ovalayın.

Mum lekesi!

Nasıl bir maceraya atladınız da üstünüzü mum lekesi yaptınız bilmiyoruz ama temizlenmesi daha kolay. Lekeyi alıyorsunuz ve dokunmuyorsunuz. Silmek, ıslak bezle çitilemek yok. Sakın. Kuruduktan sonra bıçakla sıyırın lekeyi. Sıyırdınız mı? Şimdi tekrar ısıtıyoruz lekeyi. Aman ısıtacağım diye ocağın altına koymayın, yakarsınız güzelim kıyafeti. Kıyafetin altına ve üstüne kâğıt havlu koyup ütüleyin. Tamamen çıkmış olması gerekiyor.

Renkli mum muydu yoksa? Renkli mumlar lekeyi terk etse bile kıyafette rengini bırakır. Bu noktada sıcak su, leke çıkartıcı deterjan ve diş fırçasına ihtiyacınız var. Sıcak suya ve deterjana batırılmış diş fırçasını lekenin üstünde kullanın. Sonra da yallah makine!

Salça, sos lekesi!

Afiyet olsun. Yemekler yenilmiş, karınlar doymuş. Ama biraz dikkatsiz davranılmış ki lekesi olmuş kıyafetiniz. Hemen çıkarıp bulaşık deterjanı döküp soğuk suyla çitileyin. İster kurumuş olsun ister yaş olsun salça, sos lekesine sıcak suyla müdahale edilmez. Bu sadece lekeyi yayar.

Bir diğer yöntem ise, buzdur! Lekeli kısma buzla müdahale ederek lekedeki salçanın pul pul dökülmesini sağlamalıyız. Daha sonra da deterjan dökülüp soğuk suyla kıyafet yıkanmalıdır.

Kan lekesi!

Geçmiş olsun. Umarız tek sorun lekedir. Çözümü biraz değişik ama halledilmeyecek bir şey değil. Eğer leke kurutulmuş kan lekesi söz konusuysa soğuk su dolu kapta zeytinyağlı sabun ile yıkayabilirsiniz. Kan lekesi biraz çetrefillidir. Kırmızı lekesi gitse de sarı bir leke bırakabilir gerisinde. Soğuk su dolu kaba amonyak damlatıp lekeli kısmı içinde 20 dakika bekletmek çözüm olacaktır.

Eğer yaş bir lekeden bahsediyorsak, temizlenmesi zaman alacaktır. 1 su bardağı soğuk suyun içine 2 çay kaşığı tuzu karıştırın ve spreyli bir kabın içine koyun. Lekenin yayılmasını engelleyecek şekilde, püskürtün bol bol. Ara ara işlemi tekrarlayın ve en sonunda soğuk su ile durulayın. En sonunda da makinede deterjanla kısa programda yıkayın.

Daha Fazla Göster

Buna da Göz At

Close
Close