İlginç Bilgiler

Küba Hakkında “Vay Be” Dedirtecek 11 Bilgi

Küba’da otostop çekerseniz ve devlete ait bir araç oradaysa, durmak zorundadır.

Küba’da evsiz insan yoktur. Dilenci de olmaz. Çünkü devlet evi olmayanlara konaklamak için ücretsiz yer sağlar.

Kişisel bakım Kübalılar için önemli. Devlet, her aileye sabun, diş macunu gibi kişisel bakım ürünleri vermekte.

Şimdilik durdurulan güzel bir uygulama var. Devlet, her haneye ay başında 2 kilo kırmızı et dağıtıyordu.

GDO’lu tavuklar, kuş gripleri yok. Çünkü tavuklar bahçelerde, en doğal ortamlarda yetişiyor. Öyle çiftlik kurmakmış, tavukları şişirmekmiş yok.

Burada sokak hayvanlarının bile kimliği var! Eğer sokak hayvanlarına kötü davranırsan veya izinsiz ağaç kesersen alacağın ceza para ile sınırlı kalmayıp, hapse kadar gidiyor.

Burada aile için şiddet de yok. Ya da yok denecek kadar az. Geçim derdi olmadığından insanlar mutlu. Ancak velev ki bir fiziksel zarar olursa, ceza da 5 yıldadan başlar.

Burada işsizlik yok denecek kadar az, eğitim sırasında yönlendirme de yapılıyor. Ayrıca maaşlar arasındaki fark en fazla %3 oluyor. Yani bir garson ile bir milletvekili aynı maaşı alıyorsa, şaşırmayın.

Çocuklara verilen önem de burada oldukça büyük. Kadınların hamilelik dönemlerinde sağlık, spor ve çocuk yetiştirme üzerine eğitim almaları zorunlu kılınıyor.

Üniversite tamamlanana kadar tüm eğitim masraflarını devlet karşılamakta. Eğitimde statü farkı bu sayede 0’a iniyor. Rotring’i olanlar havalı olmuyor!

Küba’da işletmeler devlete ait. Aynı şekilde dükkanlar da. Garsonlar hatta işçiler de memur olarak kabul edilmekte. Fiyatları da devlet belirliyor olduğu için, kazıklanmanız olası değil.

Daha Fazla Göster

Buna da Göz At

Close
Close