İlginç Bilgiler

Kocaman Cüsseleri Var, Pamuk Gibi Kalpleri Var: Filler Hakkında 12 Tatlı Bilgi

Bazı canlılar zaman zaman bizi ürkütürken zaman zaman da sevimlilikleriyle yüzümüzü güldürür. Fil deyince hepimizin aklına hemen hemen devasa canlılar gelse de aslında onlarla ilgili bilmediğimiz çok şey var. Bizi nasıl gördüklerini, hakkımızda ne düşündüklerini, olaylara nasıl baktıklarını ve sizi şaşırtacak fiziksel özelliklerini anımsatıp biraz içinizi ısıtalım istedik.

Filler, dünyanın en büyük hayvanlarından biri olabilirler ama onların da korkuları var: mesela arılar! Evet, evet doğru okudunuz; filler, arılardan korkar.

Bizler nasıl ki kedileri, köpekleri sevimli minik dostlarımız olarak görüyorsak, onlar da biz insanları sevimli küçük canlılar olarak görürler.

Fillerin çeneleri vardır! Bu bilginin neresi enteresan demeyin. İnsanlar dışında çenesi olan tek memeli fillerdir!

Filler, diğer fillerin sesini 8 kilometre uzaktan duyabilecek güce sahiptirler. Ayrıca bizlerin duyamadığı çok düşük frekanstaki sesleri de duyarlar.

Kim demiş onların duyguları yok diye! Yapılan araştırmalar sonucu, fillerin sürülerin biri öldüğünde çok uzun süre yas tuttuğu görülmüştür.

Filler, bilinen ve görünenin aksine son derece duygusal varlıklardır. Üzüntü, kızma, keyif alma gibi duyguları hissettikleri kanıtlanmıştır.

“Fillere fısıldayan adam” lakabıyla anılan dünyaca ünlü fil araştırmacısı Lawrence Anthay’nin ardından 2 büyük fil ordusu, cenazesi için evine kadar yürür. Sırf o an bile fillerin vefasını kanıtlar.

Filler, aynı zamanda oldukça merhametli canlılardır. Anlatılan bir hikâyeye göre Hindistan’da kütükleri taşımakla görevli bir fil ısrarla bir deliğe kütük koymuyormuş. Bunun sebebini öğrenmek isteyen insanlar deliğe bakıp orada bir köpeğin uyuduklarını görmüşler. Merhametli fil, kütüğü o deliğe ancak köpek yerinden kalktıktan sonra koymuş.

Sosyal medyada çok konuşulan bu fotoğrafı hatırlayın. Güney Afrika’daki Kruger Ulusal Parkı’nda bir fil, yürümekten yorgun düşen bir aslan ve yavrusuna rastlıyor. Yavruyu hortumuna alıyor ve gidecekleri yere kadar bırakıyor.

Duyguları oldukları kanıtlanan filler, aynı zamanda sosyal varlıklardır. Kendi aralarında selamlaşabilir ve hortumları ile birbirlerine sarılabilirler.

Filler, ayrıca aile bağlarına ve beraberliğe de çok önem verirler. Ailelerin reisi ise dişi fildir.

Dünyanın en büyük beyinli canlısı kimdir, sorusunun cevabı fildir. Fillerin beyinler yaklaşık 5 kilodur.

Daha Fazla Göster

Buna da Göz At

Close
Close