İlginç Bilgiler

İnsanlar Neden Göğüslerine Vura Vura Dövünürler

Dövünmek; üzüntünün konu olduğun her durumda kullandığımız bir kelime. Kelime anlamıyla “aşırı üzüntü, pişmanlık, çaresizlik gibi duyguların etkisiyle kendi kendine vurmak, kendini yerden yere atmak, çırpınmak.” Demek. İnsanların üzüldüğünde neden kendilerine vurarak ağladıklarını daha önce hiç düşünmüş müydünüz?

Refleks Zannediyorsunuz Ancak Değil

Özellikle Anadolu’da dövüne dövüne ağıt yakıldığını görmüş görmemişseniz de televizyonda, film-dizilerde mutlaka rast gelmişsinizdir. Bu dövünme hareketini acıdan kaynaklanan bir refleks, tesadüfi bir el hareketi zannedebilirsiniz. Ancak değil. Bu hareket beynin savunma mekanizması tarafından otomatik olarak gerçekleştirilir. Sebebi ise tiroid bezinin altında, soluk borusunun ise önünde yer alan timüs bezidir.

Timüs bezi, çok bilinmese de adını sık duymasak da hayati önem taşıyan bir parçamızdır. Vücudumuzun yaşam kaynağı ve enerjisi ceviz büyüklüğündeki bu bezde saklıdır. Aynı zamanda bağışıklık sistemimizin tüm düzenlenmeleri bu bez ile ilişiktir.

Yaptıklarımızdan haz alma, gülümseme, konuşma gibi duygular timüs beziyle doğrudan ilişkilidir. Timüs bezi beyni uyararak gerekti aktivitelerin harekete geçmesi için sinirleri harekete geçirir.

Peki tüm bunların ağıtlarla dövünmeyle ne ilgisi var, diye sorabilirsiniz. Bunun cevabı şöyle ki;

İki parmakla timüs bezinin odluğu yere vurularak uyarılması; aynı zamanda dilin; üst damağa ve ağzın tavanına değdirilmesi timüs bezinin uyarılmasını mümkün kılmaktadır. Üzgün kişi göğsüne vururken timüs bezi titrer. Böylece bağışıklık sisteminde üzüntüden ötürü meydana gelen dirençsizliğin önüne geçilir. Çünkü timüs bezi uyarıldığında sinir sistemi sakinleşir, fonksiyonlar hızlanır ve kişide rahatlama, mutluluk, haz gibi duygular sükse yapar.

Bu sebeple dövünürken vurulan nokta, bir tesadüf değil timüs bezidir.

Daha Fazla Göster

Buna da Göz At

Close
Close