Haber

Yazın Ortasında Dolu Yağınca, Akıllarda Hep O Soru: Ekolojik Dengeye Ne Yaptık, Uzman Yorumları

 

Dün gece İstanbul ve civarı bölgelerin bir misafiri vardı: sağanak yağış ve dolu! Minik kıpırdanmalarda başlayan yağmış gecenin ilerleyen saatlerinde öyle bir hal aldı ki gök gürültüleri ve şimşekler İstanbulluları korkuttu. Gökyüzü gök gürültüsü etkisiyle zaman zaman aydınlandı, gürültü kimseleri uyutmadı… Geçtiğimiz sene de yaz aylarında “afet” boyutuna erişen yaz yağmurlarına tanık olmuştuk… Peki, yaz yağmurunun bu kadar etkili, şiddetli yağması normal mi? Ekolojik dengeyi mi bozduk, iklim koşullarıyla mı oynadık? İşte, uzman yorumları…

 “Dünyayı Kızdırıyoruz”

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Adil Tek;

“Biz dünyayı kızdırıyoruz, aslında dünya gülen bir dünya. Kızan dünyadan kastımız sıcaklıkların artması. Sıcaklıkların artmasını önlemeliyiz. Eğer bunu başaramazsak, buharlaşma hızlanacak, yağışların karakteri değişecek, buzullar eriyecek ve deniz seviyesi yükselecek. Bununla birlikte kıyılarda ekilebilir alanlar sular altında kalacak. Sonra da gıda ve temiz suya erişme ile sağlık sorunları baş gösterecek. Bugün amacımız da bu temel bilgiyi topluma aktarmak ve kişisel olarak küresel ısınmayı önlemek için neler yapılabileceğini anlatmak.”

“Türkiye De En Fazla Zarar Görecek Ülkelerden Biri”

İklim değişikliği, aşırı hava ve iklim olaylarının sıklığını ve şiddetini arttırıyor. Türkiye’nin içinde bulunduğu bölgede, sıcak dalgaları, kuraklık, seller, orman yangınları ve fırtınalar artıyor. Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) raporlarına göre, Akdeniz havzası iklim değişikliğinden en fazla etkilenen bölgeler arasında. Türkiye de en fazla zarar görecek ülkelerden biri. Türkiye, kendine özgü fırtına, dolu, aşırı yağış ve sellerin yanı sıra kuraklıkla da karşı karşıya. Kuraklık ve aşırı yağışların bir arada olması iklim değişikliğinin sonuçlarından biri”

“Hava Dibe Çökmek İsterken Doluya Sebep Oldu”

Meteoroloji Mühendisleri Odası Başkanı Ahmet Köse

Geçtiğimiz sene yaşanan şiddetli yağmur ve dolular için;

“Süper hücre oluşurken konvektif bulut dediğimiz bulut yapısının oluşması gerekir, bu bulutların kalınlığı 9 kilometreye kadar çıktı ve alt seviyesiyle üst seviyesi arasındaki rüzgâr farkı da oldukça fazlaydı Bu fazlalıktan dolayı, ısınan hava genleşip yukarı çıkmayı isterken soğuk hava da dibe çökmek isterken doluya sebep oldu. Normal şartlarda sık görülmeyen bu yağmura, küresel iklim değişikliğinin etkisiyle daha sık tanık olacağız. Zira iklimi etkileyen en büyük faktörün okyanus akıntıları. Son 20 yılda Akdeniz ve Karadeniz sahiller boyunca deniz suyunda 1-2 derece artış var.”

Tüm Dünya Yöneticileri ve Bireyler Birlikte Hareket Etmeli

Dünya Bankası Başkanı Jim Yong Kim

Dünyada hayvan ve bitki çeşitleri yok olma tehdidiyle karşı karşıya özellikle kurbağa ve diğer amfibilerin (hem karada hem de suda yaşayanlar) yok olma riskindeki grubun başında geliyor. Mercan kayaları en hızlı yok olan tür ve tüm bitki türlerinin neredeyse dörtte biri yok olma tehdidiyle karşı karşıya ve ayrıca Amazon yağmur ormanları ve tatlı su gölleri hızla azalmakta. ‘Dünya Bilim insanlarının, HİV virüsüne karşı önlem almak ve çözüm bulmak için, bir araya gelip disiplinli ve çözümcü yollar üreterek nasıl 15 yıllık başarılı bir çalışmaya imza attılar ise bu tehdit karşısında da aynı istikrar ve azimle tüm dünya yöneticileri ve sosyal sorumluluk taşıyan her bir birey ile uygulama noktasında birlikte hareket edilmeli’

Dünya Çevre Günü’nde Temiz Bir Çevre İçin Alınması Gereken 10 Önlem

 

 

Daha Fazla Göster

Buna da Göz At

Close
Close