Haber

Dünya Çevre Günü’nde Temiz Bir Çevre İçin Alınması Gereken 10 Önlem

Hava kirliliği genel küresel çevre üzerinde olumsuz bir etki yaratır. Araç ve sanayi sayısı ne kadar fazla olursa, çevre kirliliği de o kadar fazla olur. Bazen insanlar kirli bir ortamda kolayca nefes almakta zorlanırlar. Hava kirliliği, temiz, yeşil ve sağlıklı bir çevreyi korumak yerine para kazanmaya odaklanan birçok büyük işletmedeki faaliyetlerden kaynaklanıyor elbette.

Bugün, Dünya Çevre Günü. Biz de Özçekim ailesi olarak sizler için çevreyi temizlemeye yardımcı olacak birbirinden pratik 10 yolu derledik. Başlayalım.

1. Elektrikli cihazlarınızın kullanımını azaltın

Bu, enerjiyi korumak için en iyi yol olarak hizmet eder. Sadece çevre dostu değil, aynı zamanda enerji tasarrufu sağlayan cihazlar da satın alabilirsiniz. Elektriği korumanın en iyi yollarından biri, kullanılmadığı zamanlarda tüm lambaları ve cihazları kapatmaktır. Çamaşırlarınızı sıcak su kullanmak yerine hem sıcak hem de soğuk su kullanarak çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz. Elektrikli cihaz yerine su ısıtmak için güneş enerjisini deneyin.

2. Park alanlarındaki sorunları azaltmak için aracınızı daha az sürün

Aracınızı daha az sürdürebilir ve bunun yerine başka ulaşım araçları edinebilirsiniz. Birçok ülke, ozon atmosferinin üst tabakasını tersine çeviren aracınızın sızdıran hava durumunun onarılmasını önerir. Aracınızı gazla doldururken dikkatli olmanız ve tankın dışarı akmadığını görmeniz gerekir. Enerji verimli motor yağı da kullanabilirsiniz. Yıllar geçtikçe, yollardaki araç sayısı arttı. Bu nedenle, park yerlerini bulmak zorlaşmıştır. Katlanabilir bisikletler ve Roboscooter gibi scooterlar karbon ayak izinizi ve park alanınızı azaltır.

3. Odun sobasını artık kullanmasak mı?

Odun sobası, tüm ailenizin sağlığı için zararlı olarak havaya aşırı duman üretme eğilimindedir. Bunun yerine, düşük maliyetli ve hızlı yemek pişirmeyi vaat eden enerji verimli cihazlarda yemek pişirebilirsiniz.

4. Sağlıklı ekosistemi koruyun

Sağlıklı bir ortamda yeşil bitkiler, organizmalar ve hayvanlar ile iyi etkileşime sahip olmak için bir ekosisteme ihtiyaç duyulmaktadır. Bu üç etken, tüm ekosistemi uzun yıllar boyunca sağlıklı ve canlı tutmaya yardımcı olur. Aşırı hava kirliliği ve küresel ısınma tüm ekosistemin bugün olumsuz etkilenmesinden kaynaklanmaktadır. Günlük yaşamınızda küçük bir değişiklikle, tüm gezegeni ekosistemi ile daha sağlıklı bir şekilde korumaya yardımcı olabilirsiniz.

5. Kimyasal ve pestisit kullanımının azaltılması

Yeşil çevreyi doğrudan kirleten maksimum ev kimyasalları ve böcek ilaçlarını ortadan kaldırmak her zaman tavsiye edilir. Bunun yerine, damıtılmış sirke, limon ve kabartma tozu kullanarak temizlik amaçlı kendi çözümlerinizi yapabilirsiniz. Piyasada çevre dostu ve geleneksel temizleyiciler de bulunan birçok “yeşil” temizlik ürünü bulunmaktadır. Kimyasalları ve böcek ilaçlarını kullanmaktan daha iyi alternatifler seçerek çevrenin temizlenmesine yardımcı olacak pratik yolları öğrenebilirsiniz.

6. Atık ürünlerin geri dönüşümü

Cam, plastik, alüminyum ve kağıt gibi birçok atık ürün çöp kutusuna atılmak yerine geri dönüştürülebilir. Bu, bu ürünlerin yakılmasında biriken hava kirliliğini önleyecektir. Tek kullanımlık plastik veya poşet kullanmak yerine tekrar kullanılabilir havlular ve yeniden kullanılabilir çantalar da kullanabilirsiniz. Farklı materyalleri nasıl geri dönüştürebileceğiniz konusunda çevrenin temizlenmesine yardımcı olacak birçok pratik yol vardır.

7. Karbon ayak izlerini azaltın ve hava kirliliğini azaltın

Aşırı hava kirliliğine neden olan karbon ayak izlerini azaltmanın birçok yolu vardır. Su ısıtıcınızın sıcaklığını azaltabilir, bulaşık makinesini kullanmak yerine bulaşıkları yıkayabilir, klima veya ısıtıcı kullanımını azaltabilir ve enerji tüketimini ve ısı üretim seviyesini düşürmek için enerji tasarruflu ışıkları satın alabilirsiniz. Doğadaki güneş ışığını da kullanabilirsiniz.

8. Yemeğinizi yerel olarak yetiştirin

Gıdaların yerel olarak ekilmesi, gıda maddelerinin genel ticari taşımacılığını azaltmaya yardımcı olur. Bunun nedeni, onları korumak için böcek ilacı ve koruyucu madde gereksinimini azaltmasıdır. Bu koruyucu maddeler havayı doğrudan kirletir. Ayrıca, korunan gıda maddelerinin aksine, organik gıdaların daha sürdürülebilir olduğu kanıtlanmış bir gerçektir. Bunun nedeni, zararlı böcek ilacı ve kimyasal madde kullanma ihtiyacını azaltmasıdır. Tüm küresel ekosisteme verilen zararı azaltmaya yardımcı olur.

9. Kirletici maddeleri azaltarak çevreyi temizlemenin pratik yolları

Evde kirleticilerin ve toksik maddelerin kullanımını azaltmak her zaman daha iyi bir seçenektir. Sağlıklı bir ortam evinizden başlar. Ayrıca tüm atık materyalleri uygun bir şekilde bertaraf etmek için de dikkat etmeniz gereklidir. Bu duruş, ayrıca su kirlenmesini önlemeye yardımcı olacaktır.

10. Kirliliği önleyin

Evinizin içinde ve çevresinde, kısaca mümkün olan hiçbir yerde çöp veya atık malzemeleri atmamaya çalışın. Biyobozunur ve biyobozunur olmayan atıkları uygun bir şekilde bertaraf etmeye çalışmalıyız. Aşırı hava veya su kirliliği, tüm çevreyi küresel olarak yok ederken, sizin ve ailenizin sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir. Çevreyi temizlemeye yardımcı olacak bu pratik yolları takip ederek; çevreye büyük bir fark yaratacaksınız. Bu ipuçları da tüm aile yaşam tarzınızı kökten değiştirecek.

Daha Fazla Göster

Buna da Göz At

Close
Close