Gezi

Burası Fransa Olsa Beğenirdiniz Ama Burası Isparta

Isparta’nın lavanta bahçeleri son zamanlarda fotoğraf meraklılarının özellikle de düğün fotoğraflarının gözde mekânı haine geldi. Fransa’ya rakip olacak kadar popüler olan bu köyün Lavanta ile değişen kaderine tanık olacaksınız.


Isparta’nın Keçiborlu ilçesine bağlı Kuyucak köyü, susuz ve kireçli toprak yapısı yüzünden tarımsal üretimden verim alamadığı için dışarıya sürekli göç veriyordu.


Yıllar önce az su ile kıraç arazide yetişebilen lavanta bitkisini keşfeden Kuyucaklılar, arazilerine dikmeye başladıkları bu bitki sayesinde kırsal yoksulluğu yenmeye çalıştılar.


Köyde yetiştirilen şifa kaynağı lavanta balı için ilk olarak 2014 yılında Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı’na proje sunulmuş. Proje Devletten destek almaya hak kazanınca ve Kuyucak Köyünün Lavanta ile olan öyküsünde bir sıçrama sağlamış.

Kuyucak köyü için dönüm noktası ise 2015 yılında T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Anadolu Efes iş birliğinde yürütülen Gelecek Turizmde Proje çağrısı olmuş. Keçiborlu Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği, Keçiborlu Yardımlaşma Dayanışma ve Eğitim Derneği ve Kuyucak Köyü Muhtarlığı işbirliği ile ‘Keçiborlu Lavanta İle Kalkınıyor Projesi’ oluşturulmuş.


“Lavanta kokulu köy” projesi Türkiye genelinde verilmiş olan birçok projenin önüne geçerek desteklenmeye hak kazanmış.


Bugün Koyucak Köyü yaklaşık 3 bin dekarlık alanda Türkiye’deki toplam lavanta üretiminin yüzde 93’ünü karşılıyor.

İlaç sanayisi, kozmetik, gıda, parfümeri gibi birçok alanda kullanılan Lavanta ile göç de tersine dönmüş durumda.

Her yıl milyonlarca turistin ziyaret ettiği Fransa’nın ünlü Provence bölgesini aratmayan görüntüsü ile Kuyucak Köyü turizmde de patlama yaşıyor.

Özellikle fotoğraf çekimlerinde son dönemde patlama yaratan Lavanta bahçeleri, fotoğrafçılar tarafından da en çok tercih edilen yerler listesinde hızla ilk sıralara yükseldi.

Daha Fazla Göster

Buna da Göz At

Close
Close