Film - Dizi

Unutmak ve Hatırlamak Arasında Kalmış 8 Film

Hepimiz çoğu zaman unutmak ve hatırlamak arasında bir yerlerde gelir ve gideriz.  Hiç unutmam sandıklarımızı unutur; hiç hatırlamam sandıklarımızı anımsarız. Beynimizin unutmak ve hatırlamak arasındaki o çizginin ilginçliğine de anlam veremeyiz. En olmadık anlarda en olmadık şeyleri hatırlarız. Unutmak mı güzeldir, hatırlamak mı? Ya her şeyi hatırlasaydık? Ya her şeyi unutsaydık? Unutmak-hatırlamak ve bilinç üzerine çekilen 8 filmi senin için derledik:

1- ) Unutursam Fısılda

İki kardeşin uzun süre akıllarda kalacak hikâyesi. Biri aklı başında bir hemşire, diğeri özgün ve farklı bir karakter. Diğer bir deyişle; Hanife Hemşire’nin şiir defterini alıp kaçarak ünlü bir şarkıcı olan kardeşi Hatice. Peki, günün birinde Hatice ona her şeyi, kendi şarkılarını bile unutturacak Alzheimer hastalığına yakalanırsa  ve yıllar önce terk ettiği kasabaya geri dönerse…

“O an… Bir tek o an… Her şeyi unutsam da bir tek o an kalacak aklımda. Varsın gerisini hatırlamayayım. HAYAT SANA ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.”

2- ) Sil Baştan

Ya beynimizden dilediğimiz anıları sildirmek mümkün olsaydı? Anıları, mekânları, duyguları bir bir yok ettiğimizde beynimizde bir boşluk kalır mıydı? Peki, ne kadar sildirirsek sildirelim anılarımızı hayat bize bir şekilde en başından tekrar hatırlatmaz mıydı her şeyi? Orijinal adıyla Eternal Sunshine of the Spotless Mind; unutmak ve hatırlamak arasında, defalarca izlenip defalarca hayret edilecek bir başyapıt filmi.

3- ) Evim Sensin

Her türlü zorluğa ve aralarındaki farklılığa rağmen evlenen bir çift… Her şey çok güzel giderken ortaya çıkan ciddi bir hastalık… Kadın karakterin yani Leyla’nın ona evinin yolunu bile unutturacak ciddi bir hastalığa yakalanması sonucunda yaşadıklarını ele alıyor film. Türkülerle, hüzünle ve birçok farklı duyguyla harmanlanan film; Güney Kore filmi Nae meorisokui jiwoogae’ den uyarlandı.

4- ) Beni Unutma

Evim Sensin’i izleyip sevdiyseniz bu filmi de seveceksiniz. Tıpkı Evim Sensin’deki gibi bir unutma hastalığı ekseninde ilerleyen hikâye; unutma beni çiçeği üzerinden anlatılıyor. Unutma Beni çiçeğini daha önce duymuş muydunuz? Duymadıysanız bu filmle çiçekleri de seveceksiniz…

5- ) Beni Unutma- Still Alice

Alice Howland, Columbia Üniversitesi’nde görev alan ünlü bir profesör… Bir gün hastaneye kontrole gittiğinde kendisine Alzheimer teşhisi konar. Yaşadığı hastalık, eşi ve üç çocuğuyla birlikte sürdüğü hayata yeni bir bakış açısı kazandıracaktır. Araları çokta iyi olmayan genç kızıyla olan ilişkisinde arayı düzeltmek için mücadelelere başlayacaktır. Alice, hastalığını en başlarında bu durumu ne kadar kabul etmek istemese de, zamanla Alzheimer’la mücadele etmeye çalışarak onu hayatından silmeye çalışacaktır. Peki, başarabilecek midir?

6- ) Kelebek Etkisi

Treborn tesadüf eseri zamanda yolculuk yapıp geçmişe dönebildiğini fark eder ve geçmişinin bu bölümlerini silmek için uğraşmaya başlar. Çocukluğuna geri dönmeyi başaran genç adam geçmişini yeniden kurgulamaya başlar. Tercihlerimiz ve adımlarımız farklı yönlerde olsaydı; yaşantımız ve sonuçlar değişir miydi? İhtimallerin bir sonu var mı? İşte, tüm dünyayı peşinden sürükleyen o film…

7- ) Bi Küçük Eylül Meselesi

“Bugün güzel, mükemmel, eşsiz hayatımın ilk günü. Bugün her şeyim var. Bugün herkes beni seviyor.”

Her şeyin yolunda gittiği bir hayata sahip olan Eylül, talihsiz bir olay sonrasında yaşamının son bir ayını unutur. Çevresindeki herkes, tüm arkadaşları ve ailesi ona hiçbir sorun olmadığını söylemesine rağmen Eylül bir şeylerin yolunda gitmediğinden şüphelenir. Tamamen bilinçsizce, sadece içgüdülerini dinleyerek Bozcaada’ya gider ve orada tesadüf eseri hiç tanımadığı tuhaf bir adamla karşılaşır.

Peki bir mucize, tekrar gerçekleştirilebilir mi? Çoktan unuttuğumuz bir anı ya bir anda en büyük pişmanlığımız olursa?

Bozcaada’nın her bir santiminde hatıralarının saklı olduğu film, sizi derinden etkileyecek…

*Habersiz Çekim

8- ) Kayıp Balık Dori

Kayıp Balık Nemo’yu andıran şahane bir animasyon filmi daha… Kayık Balık Nemo’nun yan karakteri olan Dori’yi hatırlarsınız. Dori, kısa süreli minik hafıza kayıpları yaşayan bir balık. Şimdi ise başrol onda, bu defa da onun öyküsüyle hüzünlenip eğleniyoruz…

İçimizdeki çocuğa da armağan olsun…

Daha Fazla Göster

Buna da Göz At

Close
Close