Film - Dizi

IMDb’ye Göre En İyi 10 Yerli Film!

Türk sinemasının güzel filmleri saymakla bitmez. IMDb tarafından en beğenilen 10 filmi sizin için derledik. İşte yeryüzündeki tüm ülkelerin ve tüm dönemlerin sinema ve televizyon filmleri, film yıldızları ve dizileri hakkında bilgiler barındıran çevrimiçi bir veri tabanı olan IMDb tarafından belirlenmiş en iyi yerli filmler!

Ah Güzel İstanbul!


‘’… Bilmem. Ama yaşıyoruz. İki kişiyiz. Ve birbirimizi seviyoruz. Korkma! Dünyada her zaman inanılacak sağlam şeyler bulunur.’’

Eski bir İstanbul beyefendisi olan Haşmet ve büyük şehre gelip şarkıcı olmak isteyen Ayşe’nin hikayesidir Ah Güzel İstanbul. Sadri Alışık’ın muhteşem oyunculuğu ve özlenen sesiyle anlam kattığı filmin her repliği ayrı güzelliktedir. IMDb siteleri üyeleri de bunu fark etmiş ki filme 10 üzerinden 8.2 vermiştir.

Sevmek Zamanı


“Benim dünyama girmeye kalkma. Merhametsizce yıkarsın onu, resmin bana senin asla bakamayacağın kadar iyilikle bakıyor, ikinci kez baktığımda o insani bakışı bulamazsam diye korktum kafamı kaldırmaktan”

Özgün konusu ve psikolojik çözümlemelerle kendisi gibi bir filmin daha çekilmesinin kolay olmadığını düşündüğümüz Sevmek Zamanı, Metin Erksan imzalı bir filmdir. Yayınladığı dönemde pek ilgi çekmese de yurtdışında birçok ödülün sahibi olmuş bir filmdir. Boyacı Halil’in bir resme duyduğu hayranlıkla başlayan film, hüzünlü ve ilginç hikâyesiyle hem izleyenlerden hem de IMDb’de tarafınca çok sevildi. Puanı 8.4/10

Babam Ve Oğlum


“Baba! Yüreğim yangın yeri gibi biliyor musun? Gözü arkada kalmak böyle bir şey galiba. Kaç gündür onu itmek istiyorum bana sarılınca, beni sevmesin diye kaç gündür uğraşıyorum ama yapamıyorum”

Çağın Irmak’ın sessiz sedasız gösterime girip, büyük ilgiyle karşılaştı. Evini terk eden Sadık’ın ciğerlerindeki hastalık yüzünden az bir vakti kalmıştır. Küçük oğlu Deniz’i, tek başına bırakmamak için ailesinin yanına döner. Ancak bu dönüş göründüğü kadar kolay değildir. Evde onu kırgın, kızgın baba Hüseyin beklemektedir. Çetin Tekindor, Fikret Kuşkan, Hümeyra, Yetkin Dikinciler gibi birçok usta oyuncunun yer aldığı film çok sevildi. Öyle ki IMDb puanı 8,5/10!

Muhsin Bey


“Emmim yani Bitli Salman demişti ki, bu dünyada kimseye güvenme bir tek Muhsin Kanadıkırık’a güven.”

Naifliğin, yalnızlığın kendi içinde mutlu bir yaşantısı olan Muhsin Bey, Türk musikisine ve çiçeklerine düşkün, değerlerine bağlı bir ‘eski usül’ adamdır. 80’lerde hızla değişen şehire, köyden kente göçün getirdiği kültür erozyonuna yabancı ve ilkeleriyle yaşayan bir adam. Bir gün kaset çıkarmak için şehre gelmiş, yanık sesli türkücü Ali Nazik’le kesişir yolları ve tüm macera başlar. Yavuz Turgul filmin hem senaristi hem de yönetmenidir. Ayrıca defalarca belirttiği gibi Tugrul’un en sevdiği filmdir. Film eleştirmeler ve seyirciler tarafından da o kadar sevilmiş ki puanı 8,6/10

Selvi Boylum Al Yazmalım


“Sen gelmesen de ben beklerim. Ne olacak sanki cebimden mi gidiyor; canımdan gidiyor”

Konusunu anlatmaya gerek yok, kendisi çok sevilen bir film. Türkan Şoray’la, Kadir İnanır’ın en unutulmaz filmiydi desek, yanlış olmaz. Yönetmenliğini Atıf Yılmaz’ın yaptığı film, aslında çekimi sırasında birçok olaylara vesile olmuş çünkü kendisi filmin sonunda Asya’nın Cemşit yerine İlyas’ı seçmesinin gerektiğini söylemiş, yönetmen tabii ki kabul etmemiş. Öyle ki film yarıda kalmış. Araya avukatlar girmiş uzlaşma sağlanmış. İyi ki de uzlaşma sağlanmış ki unutulmaz bir film olmuş. Puanı tam 8,7/10!

Şabanoğlu Şaban


-Efendim. Kadifeden kesesi kahveden gelir sesi.

-Yaaa?

-Oturmuş kumar oynar.

-Aferin.

-Ah ciğerimin köşesi.

-Evet.

Efsane kadrosundan, komedi filmlerinin en güzel örneklerinden biri olduğundan uzun uzun bahsetmeye gerek yok. Her şeyiyle efsane bir filmdir Şabanoğlu Şaban. Filmin birçok sahnesi hala izlerken seyirciyi güldürüyor. IMDb filme 10 üzerinden tam 8.8 puan vermiş.

Neşeli Günler


“En iyi jilet budur! Dünyanın bütün meşhurları bununla tıraş oluyor. İngiltere Kralı, rahmetli Başkan Kenedi, Taçsız Kral Pele, Bakenbauer, Kaleci Mıyer, Nadya Komanaçi, Bricit Bardo, Fenerbahçeli Cemil! Hepsi şöhretini bu bıçağa borçludurlar…”

Önce şunu soralım, turşu limondan mı yapılır sirkeden mi? Filme dair en kilit noktadır. Kazım Efendi ve Saadet Hanım sadece bir turşu için evliliklerini bitirir, evlerini ayırırlar. 6 çocuğunu kendi arasında paylaşan Kazım Efendi ve Saadet Hanım kardeşlerin bir araya gelmesi sonucunda tekrar bir araya gelirler. Film o kadar sevildi ki ne zaman yayınlansa herkesi ekran başına toparlar. Film IMDb’den tam 8.8/10 !

Süt Kardeşler!


– Gülyabani diye bir şey yoktur.

+ Evet yoktur!

– Ama olabilir de…

+ Evet, olabilir de!

Filmin bir yıldızı da Gülyabani’dir aslında. Süt Kardeşler sadece bir film değil, çocukluk günlerinin en güzel hatıralarıdır. Ertem Eğilmez’in yönetmenliğini yaptığı filmin senaryosu da Neşeli Günler, Gülen Gözler, Aile Şerefi ve Canım Kardeşim gibi filmlerin senaristi Sadık Şendil’e ait. Filmin ne kadar sevildiğini anlatmaya gerek yok, puanı 10 üzerinden 9!

Tosun Paşa


– Bırakın, tutmayın beni!

– Bırakın, tutmayın küçük enişteyi, salıverin gitsin…

Seferoğulları mısın Tellioğulları mı? Peki ya Yeşil Vadi? Her şey bir yana listedeki üçüncü Kemal Sunal filmi! Buradan kendisine teşekkür ediyoruz bu güzel filmleri bize kattığı için! Filmin değeri bilinmiş ki puanı 10 üzerinden 9,1!

Hababam Sınıfı


Müfettiş: Adın ne?

Şaban: Hz Ebubekir!

Müfettiş: Oğlum adın ne diye sordum!

Şaban: Hee Hz Şaban.

Müfettiş: Otur yerine!

Müfettiş: Kaç yaşındasın?

Güdük: 1453!

Müfettiş: Roma’yı kim yaktı?

Güdük: Anamız!

Müfettiş: Senin anan kim?

Güdük: Kanuni Sultan Süleyman.

Müfettiş: İlk halife kimdir?

Güdük: İmparator Neron!

Unutulmaz serinin başlangıcı Hababam Sınıfı en çok beğenilen yerli film listemizde birinci sırada yer alıyor! Gerekse müzikleri, gerekse senaryosu gerekse de muhteşem kadrosu her bir puanı hak ediyor. Filmin puanı 10 üzerinden tamı tamına 9,4!

Daha Fazla Göster

Buna da Göz At

Close
Close