7 Farklı Hastalığı Konu Alan 7 Farklı Film | Özçekim
Film - Dizi

7 Farklı Hastalığı Konu Alan 7 Farklı Film

Filmler, zaman zaman bizi duygudan duyguya sürüklerken zaman zaman da öğretiyor, bilgilendiriyor, bize bir şeyler katıyor, farkındalık oluşturuyor. Hal böyle olunca da toplumun bilmesi istenen birçok konu bir filmin alt mesajı olarak beyaz perde ekranlarını süsleyebiliyor. Biz de sizin için 7 farklı hastalığı konu alan 7 filmi araştırdık, hepsinin hikâyesi, kurgusu farklı olsa da hepsi farklı bir hastalığı ele alıyor.

1-) Bana Adını Sor- Huntington

Bana Adını Sor- Huntington

Filmde her ne kadar, arkadaşlıkları, bağlılıkları konu edinse de Huntington hastalığı filmin büyük bir kısmını kaplıyor. Huntington; DNA’daki kusurlu bir genin nöronların yapısını bozarak kas koordinasyonuna, belleğe, becerilere, eylemlere etki etmesine sebebiyet veren bir hastalık. Filmdeki Hakan isimli karakterin bu hastalığa yakalanması ardından hayatındaki değişimleri izliyoruz. Ve filmin en alıcı ânı, her şeyi bir bir unutmaya başlayan Hakan’ın tek isteği: “Bana adını sor!”

2-) Unutma Beni- Alzheimer

Unutma Beni- Alzheimer

Alice Howland, Columbia Üniversitesi’nde görev alan ünlü bir profesör… Bir gün hastaneye kontrole gittiğinde kendisine Alzheimer teşhisi konuyor. Bilişsel fonksiyonların kaybıyla demansın kişiyi etkisi altına aldığı bir hastalık olan Alzheimer, profesörün hayatına yeni bir dönem, yeni bir bakış katıyor. Profesör, hastalığı yokmuş gibi davranarak onu yenmeye çalışıyor. Peki, başarabilecek midir?

 

3-) Delibal- Bipolar

Delibal- Bipolar

Filmin perdeleri karakterimiz Barış’ın kaybolma haberiyle açılıyor. Filmin devamındaysa zamanda geri giderek iki üniversite öğrencisi olan Füsun ve Barış’ın hikâyelerini izliyoruz. Güze bir gençlik yolculuğunun ardından ne yazık ki bizi acı gerçek karşılıyor… Barış’ın hastalığı; bipolar yani duygudurum bozukluğu. Peki, Barış’ın ortadan kaybolmasıyla hastalığının bir ilgisi var mıdır? Bipoların birçok insanı bipolar hastalığı ile tanıştırmışlığı vardır.

 

4-) Fight Club- Şizofreni

Fight Club- Şizofreni

Karakterimiz Jack, hayatın sıradanlığına kapılmış bir sigorta memuru. Uzun zamandır bir uykusuzluk hastalığından şikâyetçi. Aynı zamanda birtakım psikolojik sorunları mevcut. Bu sıkıntılardan kurtulmak için bazı grup tedavilerine katılıyor. Derken hayatına büyük etki eden Tyler Durden ile tanışıyor. Tyler, Jack’in olmak istediği kişi, adeta onun istediği hayata sahip. Onu hakkında asla konuşulmaması gereken Dövüş Kulubü’yle tanıştırdığında ise olayların seyri değişiyor. Peki, ya jack’in beyni ona oyun oynuyorsa?

5-) Kelebeğin Rüyası- Verem

Kelebeğin Rüyası- Verem

Genç yaşta kaybettiğimiz iki değerli şairimiz; Rüştü Onur ve Muzaffer Tayyip Uslu. Ve onların hocaları değerli şair Behçet Necatigil. Bir kızın önüne dökülen dizi savaşları… Aynı zamanda ikisini etkisi altına alan verem… Sanatorium’da geçirilen zamanlar… Hastalığın ve ölümün pençesindeki iki şaire engeller etki eder mi? Hastalık, sanata, sevgiye, şiire engel mi?

 

6-) That Sugar- Diyabet

That Sugar- Diyabet

Şekerin zararlarını bilmenize rağmen hayatınızdan bir türlü çıkaramıyorsanız bu film tam sizlik! Filmdeki karakterimiz Damon, şekeri hayatından çıkarıp sağlıklı bir hayata sürdürürken bu sağlığı diğer insanlarla da paylaşmak için farklı bir yol izliyor. Her gün 40 gr y20-30 çay kaşığı şeker alıyor ve bu şekerin sağlığını nasıl etkilediğini bizlere gösteriyor. Tabii diyabet riski bu esnada ayyuka çıkıyor. Bakalım, şeker hayatımıza neler yapıyor?

 

7-) Kız Kardeşimin Hikâyesi- Kanser

Kız Kardeşimin Hikâyesi- Kanser

Fitzgerald çiftinin hayatı kızları Kate’e konan lösemi teşhisi ardından yıkılıyor. Sırf kızları hayata tutunsun diye Kate’e donör olması için bir bebek sahibi daha olmaya karar veriyorlar. Yeni bebekleri Anna’nın göbek bağından alınan kanı kullanıyorlar. Kate’in aynı zamanda böbrek nakli de yapılması gerekiyor. Anna ise ondan beklenmeyecek bir şekilde ailesinin onu kullandığını düşünerek ailesine dava açıyor… Kate’in böbreğe ihtiyacı varken açılan bu dava; ailenin altüst olan hayatını daha da yıkıyor…

Buna da Göz At

Close
Close