Tuhaf Gezi | Batı Karadeniz Turu Gezi Notları | Özçekim
6. SayıGeziGezi

Tuhaf Gezi-Batı Karadeniz Turu Gezi Notları

Tuhaf Gezi Batı Karadeniz Turu’nun 3. ve son bölümü Ereğli Youtube’da yayınlandı.

Sevilen ikilinin 3 bölümlük Batı Karadeniz macerasının detaylarını bir de onların ağzından dinleyelim:

 

NEDEN GEZİYORUZ- İsmail Kasongo

 

Dans edenler Müzik duymayanların tarafından deli zannedilir. Evet bu durum gezmek için de geçerli. Neden gezdiğiniz anlaşılmadığı sürece yaptığın bunca yolculuk sadece zaman ve para kaybı gibi görülebilir. Gezmek sadece yeni yerleri görmeye yarayan bir faaliyet değildir. Gezdikçe görürsün. Gördükçe tanırsın tanıdıkça ön yargıdan ve ötekileştirmekten sakınırsın. Sakındıkça kendini tanırsın. Tanıdıkça dünya yaşanır bir yer olması için bir adım atarsın. Buna ihtiyacımız var çünkü git gide dünya bir lağım çukuruna dönüşüyor. Hadi yollara!

Gezdikçe Görürsün Gördükçe Korursun

Karadeniz turu

Karadeniz turumuzla beraber Türkiye’nin 27 şehrini gezmiş oldum. Bu kadar gezdikten sonra çok önemli bir şey öğrendim. İnsanlar bir yeri çok gezdiklerinde ister istemez o yerin doğal ve kültürel güzelliğini korumak için bazı adımlarda bulunurlar. Bunun en iyi örneği Safranbolu’dur. Safranbolu’dayken Osmanlı dönemine dönmüş gibi hissettim. Evlerinden tut çarşılarına kadar. Müzelerinden tut saat kulesine kadar. Tabi Ergin şu teras şakasını yapmayaydı iyiydi.

Saklı Cennet

Zamanında burada bir sürü değirmen varmış ama zamanla birçoğu ya yıkılmış ya da suyun altında kalmış. Kayalardan akan su yağmur sesine benzediği için yoga için harika bir ortam oluşturur. Mutlaka görmeniz gereken yerlerdendir.

Gezdikçe Hatırlarsın

İnsanlık çok şey yaşadı. Çok badireler atlattı. Mutlu anları olduğu gibi acı anları da olmuştur. Gezerek birçoğuna tanık oluyoruz. Bir yerden bizi bağlayan bir şeyleri buluyoruz. Amasra’ya gelmişken bir tekne turu yapalım dedim. Tekneci dayımız sağlam adamdı. Tam bizim kafamızdan bir dayıydı. Amasra’nın tarihini anlatırken Romalı ordularından girdi Kongolu tüccarlardan çıktı. Ha! Kongolu dedim. evet Kongolu tüccarlar buradan geçerlerdi ve bu sahil kasabasını dinlenmek için kullanırlardı. Vay be dedim

Dünyanın Gözü

Muhteşem manzarasıyla Amasra resmen dünyanın gözüdür. Hemen şaşırmayın dünyanın merkezi varsa neden gözü olmasın. Hem de bunları kafamdan uydurmuyorum aha Fatih Sultan Mehmet’e sorun.

Haydi, Dans Etmeye Devam!

Müzik duymayanların dansınıza katılmalarını ya da sizi anlamalarını beklemeyin. Dans etmeye devam edin! Ne olursa olsun gezmeye devam edin. Konfor alanınızın dışına çıkın. İnsanlığı ve dünyaya korumanın en etkin yolu gezmek ve görmek olduğuna inanın ve ispatlayın. 🙂

 

İstikamet Batı Karadeniz: Safranbolu – Amasra – Ereğli (Ergin Keçeli)

Safran Cennetine Yolculuk

İlk durağımız olan Safranbolu gezimizi anlatmaya başlamadan önce, siz okurseverler bavulları hazırlayın keyifli bir yolculuğa çıkıyoruz. İsmini, kendini dünyada meşhur eden tarihi evleriyle değil de, civar köylerinde yetiştirilen ve altın kadar değerli bir çiçek olan safrandan aldığını biliyor muydunuz? Doğrusu ben de bilmiyordum. Safranın özelliği kendi ağırlığının 100.000 kat suyu sarıya boyayabilmesi. Safranbolu evleriyse, bozulmamış bir Osmanlı yaşamını anlatır. Üst katları daha geniş, alt katları ise daha dar yapılmış ki yoldan geçenler rahatlıkla geçebilsin diye. Ayrıca evlerde insanlar hala yaşamakta. Kaymakamlar Evi de Safranbolu ev yaşamını görebileceğiniz bir müze. Konumu ile de İpek Yolu üzerinde yer alması sebebiyle Cinci Han da tüccarların konakladığı kervansaraymış. Ayrıca Safranbolu tarihi dokusunun korunması sebebiyle UNESCO tarafından da ‘’ Dünya Miras Kenti ’’ listesinde yer almaktadır.

 

Korkunun Ecele Faydası Yok

Yolumuza devam ederken dağın yamacında yer alan heyecanı doruk noktasına kadar hissedebileceğiniz Cam Teras, bizleri İncekaya Kanyonu manzarasıyla büyülüyor. 80 metre yüksekte ve 75 ton ağırlığı taşıyabilecek nitelikte olan teras, zemini cam ile döşenmiş. Üzerine çıktıktan sonra ayaklarınızın yerden kesilmemesi için ne yapsanız ne etseniz nafile. İsmail’e bu cam terasın sadece 15 kişi taşıyabileceğini söylediğimde yüzündeki korku ifadesini görmenizi isterdim. Kapadokya maceramızda kendisi benim yükseklik korkumla dalga geçerken çok eğlenmişti. ‘’İntikam soğuk yenen bir yemektir ‘’ lütfen bu lafı unutmayalım.

Zaman Makinesi

Tarihi çalışan tek Osmanlı saat kulesinin Safranbolu’da yer alması bizi çok sevindirdi. İsmail’e bu saat kulesinin bir zaman makinesi olduğunu söyledim. Doctor Who’daki Tardis gibi seni de başka bir zaman dilimine ışınlayacağım diye oyun yaptım. Tabi ne yaptıysam bir türlü inandıramadım. Ancak saat kulesine girince benle beraber o da şaşkına uğradı. Sanki zamanda gerçekten geçmiş gitmiş gibiydik. Her şey çok eskiydi. Orada çalışan yaşlı bir amcadan saat kulesinin hikâyesini dinledikten sonra Amasra maceramıza doğru yola koyulduk.

 

Dünyanın Gözü Burada

Amasra için,’’ toprak kokan şehir, deniz kokan şehir, sevda kokan şehir ’’ demiş Barış Akarsu… Genç yaşta geçirdiği bir trafik kazası sonucu hayata gözlerini yummuş Türk Rock şarkıcısı. Şehrin merkezine indiğinizde de anısına dikilmiş heykeli sizleri deniz semalarında selamlıyor. Tatil kasabası olan bu yerde kayık turu da yapabilirsiniz bizden söylemesi. Amasra’yı güzel kılan bir başka özellik de Bakacak Tepesi. Fatih Sultan Mehmet buraya geldiğinde yanındaki Lalasına Bakacak Tepesindeki manzarayı göstererek dünyanın gözü bura mı ola demiş. O gün bu gündür dünyanın gözü burada olduğu söylenmektedir. İlçeyi terk ederken Kuş Kayası Yol Anıtı yani Roma askerlerinin dinlenme ve su ihtiyaçlarını giderme yerini ziyaret ettikten sonra Ereğli yolculuğumuza başladık.

Cehenneme Kadar Yolumuz Var

Başlık biraz ürkütücü oldu sanırım fakat Ereğli’de bir mağaranın ismi Cehennem Ağzı aslında. Rivayete göre insanlar cehennemin burada olduğuna inanırlarmış. Bu dediğime ben bile inanmadım haha… Hikâyenin gerçeğini zaten İsmail’in kaleminden okursunuz. Bu ilçeye ilk geldiğimizde nedense bana İstanbul’u anımsattı. Sahip olduğu dar sokakları adeta Küçük İstanbul gibiydi. Fakat trafik, gürültü ve hava kirliliğinden yoksun bir halde. Sahilde yer alan tarihi gemi müzesini de ziyaret etmeden geçmeyin. Bu ayki maceramız da burada bitiyor gelecek gezimize kadar bizleri sosyal medya hesaplarından takip etmeye devam edin.

Buna da Göz At

Close
Close