20 Maddede A'dan Z'ye Hindistan | Hindistan Hakkında Bilgiler
2. SayıGezi

20 Maddede A’dan Z’ye Hindistan

Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük uygarlıklarının yaşadığı topraklar.
Birlik, bütünlük içinde yaşamaya çalışan bir zıtlıklar ülkesi.
Farklı ırkların, dinlerin ve kültürlerin bir arada yaşamaya çalıştığı bir mozaik.
Nereden mi bahsediyorum; elbette Hindistan…
5 maddede Hindistan’ı tanımaya var mısın?

5 ÖNEMLİ ŞAHSİYETİ

 

1.Mahatma Gandi

Mahatma Gandi

Hindistan tarihinin en önemli figürlerinden biridir. Tek bir damla kan dökmeden, şiddet kullanmadan halkını bağımsızlığa götürmüş gerçek bir liderdir. Gandi, altın değerinde sözler ile tarihe adını yazdırmıştır.

 

2.Aamir Khan

Aamir Khan


Hint sineması denince akla gelen ilk isimdir. 14 Mart 1965 yılında Müslüman bir ailenin çocuğu olarak Mumbai’de doğmuştur. 1984’te sinema kariyerine başlamış, 2001 yılında kendi adını taşıyan film yapım şirketini kurmuştur. 3 İdiots, Ghajini, Fanaa, Dangal gibi tüm dünyada ses getiren önemli filmlere imza atmıştır.

 

3.Arundhati Roy

Arundhati Roy


Küçük Şeylerin Tanrısı romanıyla dünya çapında ün yapmış Hintli yazar. Çocukluğundan esinlenerek yazdığı “Küçük Şeylerin Tanrısı” romanı 1997’de İngiltere’nin en saygın edebiyat ödülü olan Booker ödülünü almıştır. Arundhati Roy bu ödülü alan ilk Hintli kadındır.

 

4.Kailash Satyarthi

Kailash Satyarthi

1954 de Hindistan’da dünyaya gelen Kailash Satyarthi 1990’dan günümüze kadar çocuk hakları üzerine yaptığı ses getiren çalışmalarla dikkat çekmiştir. Onu dünyaya tanıtan ve önemli kılan ise 2014 de Nobel Barış Ödülünü almasıdır.

 

5. Shahrukh Khan

Shahrukh Khan

2 Kasım 1965 tarihinde Hindistan’ın Yeni Delhi şehrinde doğmuştur. Hint film dünyasının en ünlü oyuncularından biridir. Çoğunluğu romantik, aksiyon ve komedi türünde olmak üzere 80’in üzerinde Bollywood filminde rol almıştır. Özellikle My Name İs Khan filmi ile tüm dünyada ses getirmiştir.

5 ÖNEMLİ MİMARİ YAPI

1. Tac Mahal

Tac Mahal

Aşk için yapılmış en büyük ve en görkemli yapı, romantik görünümü ile dünyanın en dikkat çeken mimarisidir. 17. yüzyılda Babür İmparatorluğu’nun 6. Hükümdarı Şah Cihan Tarafından yaptırılmıştır. Türk-İslam Mimarisinin en önemli yapıtları arasında yer alır ve dünyanın 7 harikasından biridir.

2.Humayun’un Mezarlığı

Humayun’un Mezarlığı

Babür İmparatorluğu’nun hükümdarı Hümayun’un eşi Haji tarafından yaptırılmıştır. Yapının mimarı İranlı Mirek Mirza Giyas’tır. Tac Mahal’in prototipi olduğu belirtilen yapının bahçesindeki geometrik havuzlar, kanallar klima görevi üstlensin diye tasarlamıştır.

3.Agra Kalesi (Kızıl Kale)

Agra Kalesi (Kızıl Kale)

Yapımına 1565 yılında Ekber Şah tarafından başlanan bu güzel yapı Şah Cihan tarafından bitirilmiştir. Hindistan’daki Delhi şehrinde yer alan tarihi bir kaledir. 2007 yılında Kızıl Kale Kompleksi UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak ilan edilmiştir.

4.Altın Tapınak

Altın Tapınak

Altın Tapınak, Hindistan’da bulunan bir Sih tapınağıdır ve Sih inancındaki de en önemli ibadethanedir. Bu tapınağı çevreleyen bir suni göl vardır. Bu göle “Kutsal Göl” veya ” Ölümsüzlük Pınarı” denir. Tapınağın içerisinde, kutsal kitaplarını müzik eşliğinde ve hafiften dramatik bir şarkı gibi okuyan din adamları bulunmaktadır.

5.Amber Sarayı

Amber Sarayı

16. yüzyıl yapılarından biri olan bu kale 1592 yılında Ekber’in ordusundaki bir komutan tarafından yapılmıştır. Pembe kum taşından yapılmış olan bu sarayda 900’ün üstünde pencere vardır. Kale oldukça yüksek kayaların üzerine adeta kondurulmuş gibidir.

5 ŞEHRİ

1.Delhi

Delhi

Hindistan’ın başkenti olan Delhi,  eskinin yeni ile kusursuz bir karışımı gibidir. Arkeolojik kalıntılar ve tarihi pazar yerlerine ev sahipliği yapan Eski Delhi ile havalı alışveriş merkezleri, sanat galerileri ve birçok müzeyi barındıran Yeni Delhi olarak ikiye ayrılır.

2.Udaipur

Udaipur

Doğunun Venedik’i olarak bilinen Udaipur, Aravail tepelerinde yer alan gölleriyle ünlüdür. Pichola’nın doğu kıyısındaki destansı avluları ve nefes kesici tabloları ile devasa Şehir Sarayı da bu şehir de yer alır.

3.Kalküta

Kalküta

İngiliz koloni döneminin izlerini en çok taşıyan şehirdir. Böyle olması doğal çünkü Kolkata, ya da bizim daha çok bildiğimiz adıyla Kalküta, 1911 yılına dek İngiliz Hindistanı’nın başkentliğini yapmış, ticaretin ve eğitimin merkezi olmuştur.

4.Mumbai

Mumbai

İngilizler tarafından ismi değiştirilmeden önceki haliyle Bombay, Hindistan’ın en büyük ve en kozmopolit şehridir. 21 milyonluk kent, ülkenin en büyük ekonomi kaynağıdır ancak aynı zamanda dünyanın en büyük kırsal yerleşimlerinden biridir. Dolayısıyla gelir dağılımı eşitsizliği çok keskin görülür.

5.Varanasi

Varanasi

Varanasi, Ganj nehrinin kıyısına yerleşmiş, Hindistan’ın en kutsal yerlerinden biridir. Hindu hacıları buraya günahlarından arınmak için gelirler.

 

5 YEMEĞİ

 

1.Thali

Thali

Thali, Hindistan’ın ana yemeğidir. Pilav, papadam, chapati ya da roti ekmeği, dal ( mercimek yemeği) , körili sebze yemekleri, yoğurt, sos ve turşudan oluşur. Güney Hindistan Thali’si muz yaprağının üzerinde servis edilir ve elinizle yemeniz beklenir.

2.Masala dosa

Masala dosa

Bir Güney Hindistan yemeği olan pirinç ve mercimekten yapılan bir hamurun içine baharatlı, soğanlı, acı biberli, hardal tohumlu haşlanmış patates doldurularak yapılır. Hindistan cevizi sosu, domates sosu, sambar ( mercimekli bir sos) ile birlikte servis edilir.

3.İdli

İdli

Bir Hindistan kahvaltısı olan İdli, fermente olmuş pirinç ve mercimekten yapılan bir çeşit ekmektir. Yanında Hindistan cevizi sosu, domates sosu ve sambar ile servis edilir.

4.Vada

Vada

Vada ortası delik hamur kızartmasıdır. Genellikle kahvaltılarda tüketilir. Nohut, mercimek gibi baklagiller, soğan, kimyon, kişniş, baharat, acı biber ile karıştırılarak hamur hazırlanır. Kızartılan hamur Hindistan cevizi sosu, domates sosu ve sambar ile servis edilir.

5.Biryani pilav

Biryani pilav

Marine edilmiş et, baharatlar ve safran ile doldurulan bir pirinç yemeğidir. Yemekte koyun ve tavuk eti bolca kullanılır. Kullanılan baharatlar listesi köri, kakule ve kişnişle başlar kimyon, karabiber ve sarı hardala kadar uzanır.

Buna da Göz At

Close
Close